Pages Navigation Menu

Najlepsze maszyny do szycia Janome

 

Jaką maszynę do szycia Janome wybrać?

 

Tym razem mamy poradnik dla osób, które są przywiązane do marki Janome. Jest to japońska firma specjalizująca się w produkcji maszyn do szycia, owerloków, coverloków i hafciarek. Słowo Janome (Ja-No-me) po japońsku znaczy „oko węża”. Nazwa została nadana po tym jak Yosaku Ose wynalazł metalową szpulkę do maszyny, zamiast do tej pory stosowanego czółenka. Japończykom wygląd szpulki przypominał właśnie oko węża. Historia pod nazwą Janome sięga 1920 roku. Obecnie firma stała się największym producentem maszyn domowych na świecie. Maszyny powstają w trzech miejscach: w Japonii, Tajwanie i w Tajlandii.

Naturalnie, każdy użytkownik chce dokonać zakupu najlepszej maszyny do szycia. Jednak najlepsza maszyna dla jednego użytkownika nie musi okazać się tak samo dobra dla drugiego. Aby Twój sprzęt okazał się dobry, zastanów się najpierw, w jaki sposób będziesz wykorzystywać swoje urządzenie. Czy będzie to szycie zwykłe, ozdobne, home decor, szycie dla dzieci etc? Po uświadomieniu sobie, czego tak naprawdę oczekujesz, przejdź do przyglądnięcia się funkcjom i cechom różnych maszyn.

Maszyny możemy podzielić na mechaniczne, uruchamiane za pomocą pedału, którym reguluje się prędkość szycia. Maszyny komputerowe można uruchomić na dwa sposoby: tak jak maszynę mechaniczną, lub bardzo wygodnym przyciskiem start/stop. Przy czym maszyny elektroniczne mają możliwość ustawienia na określoną prędkość szycia. Zdecydowanie maszyny komputerowe są łatwiejsze i prostsze w obsłudze.

W maszynach mechanicznych ściegi wybieramy za pomocą pokrętła, natomiast w komputerowych za pomocą przycisków. Dobra i tania mechaniczna maszyna do szycia Janome będzie posiadać mniej ściegów niż maszyna komputerowa. Jednak nie znaczy to, że ściegów będzie za mało. Na ogół urządzenia takie są przeznaczone do „zwykłego” szycia, przyszywania guzików, wszywania zamków, etc. Maszyny komputerowe zaś obok tych najbardziej powszechnie wykorzystywanych ściegów, mają również szereg ściegów ozdobnych.

Maszyny do szycia Janome w dobrych cenach posiadają również szereg funkcji dodatkowych. Oczywiście nie wszystkie funkcje są we wszystkich modelach, jednak dobrze jest je poznać aby mieć możliwość wyboru tych najważniejszych dla siebie.

Ustawienie długości i szerokości ściegów to kluczowa sprawa przy szyciu. Maszyny mechaniczne mają zwykle maksymalną szerokość 5 mm, komputerowe 7 mm, a czasem nawet 9 mm. Szerokość ściegu jest istotna przy ściegach ozdobnych, zwłaszcza, gdy jest możliwość zastosowania szerokiej igły podwójnej. Długość ściegu w obu typach maszyny wynoszą 4 lub 5 mm.

Istotne są również takie funkcje jak automatyczne obcinanie nici (nie każda maszyna ma tę funkcję), automatyczny nawlekasz nitki, automatyczne obszywanie dziurek, wbudowana pamięć kombinacji ściegów czy pozycjonowanie igły. Sprawdźmy, która w poniższych maszyn ma te funkcje.

 

 

 

Janome Juno E1015

 

Janome Juno E1015, to model przeznaczony dla początkujących użytkowników. Jest to model mechaniczny i posiada 15 programów ściegowych. Wśród nich, obok ściegów użytkowych, znajdziemy również ozdobne i owerlokowe. Regulacja długości ściegu jest w zakresie do 4 mm, a maksymalna szerokość to 5 mm. Maszyna ma możliwość szycia dekoracyjnego z użyciem podwójnej igły, półautomatycznego obszywania dziurek, a także szycia wstecznego.

Tak zwane „wolne ramię” umożliwia łatwe obszywanie rękawów i nogawek spodni. Producent zastosował w maszynie chwytacz wahadłowy, oraz zatrzaskowe mocowanie stopki. Dodatkowe akcesoria dołączone do maszyny, są zawsze mile widziane przez jej użytkownika.

W tym wypadku producent maszynę wyposaża w stopkę uniwersalną oraz do obszywania półautomatycznego dziurek, stopkę do wszywania zamków oraz płytkę do cerowania. Znajdziemy tu również 3 szpulki, zestaw igieł, nożyk do prucia, kabel zasilający oraz rozrusznik nożny.

Producent zapewnia też 3 letni serwis gwarancyjny, a każdy model jest wyposażony w instrukcję obsługi w języku polskim. Opinie o maszynach do szycia Janome Juno E1015, jakie pozostawiają ich użytkownicy, mówią o tym, że jako maszyna dla początkującej krawcowej jest to świetny model z intuicyjną obsługą. Nie przepuszcza szwów, nie plącze i, nie zrywa nici.

 

 

 

Janome 525 S

 

Kolejny model, Janome 525 S, to maszyna wielofunkcyjna przeznaczona zarówno dla użytkowników domowych, jak i małych pracowni krawieckich. Metalowe podzespoły czynią ten model trwałym i niezawodnym. Jest to również urządzenie mechaniczne i znajdziemy tu 25 programów ściegowych. Wśród nich są ściegi użytkowe, ozdobne, owerlokowe, dekoracyjne i zygzakowe.

Jego płynna regulacja długości i szerokości pozwala na szycie ściegiem o długości do 4 mm i szerokości do 5 mm. Z praktycznych funkcji model ten został wyposażony w szycie wstecz, regulowany docisk stopki, przydatny przy różnej grubości materiałach i wbudowane zewnętrzne obcinaczki nici. Maszyna ma też funkcję szycia podwójną igłą przy wykorzystywaniu ściegów ozdobnych.

Zdejmowany stół odkrywa wolne ramię do obszywania nogawek i rękawów. Stopki są mocowane za pomocą zatrzasku, dzięki czemu robi się to bez trudu jedną ręką. Dodatkowo producent przewidział system nawlekania nici, chwytacz rotacyjny, oraz wyłączany transport.  

Do wyposażenia dodatkowego składającego się ze stopek: uniwersalnej, do zamków, do ściegu krytego, obszywania dziurek oraz do ściegu owerlokowego i zestawu trzech szpulek, rozpruwacza, śrubokręta, producent dokłada jeszcze pędzelek czyszczący, rozrusznik nożny, kabel zasilający, oraz sztywną walizkę na urządzenie. Od użytkowników zaś otrzymaliśmy opinie, że maszyna jest lekka, sprawna i cicha w obsłudze. Radzi sobie dobrze zarówno z cienkimi, jak i grubymi materiałami.

 

 

 

Janome 990D

 

Ostatni model Janome 990D, to maszyna wyprodukowana specjalnie na 90-te urodziny firmy Janome.  Jest to 3 lub 4 nitkowy owerlok, szyjący z prędkością 1300 ściegów na minutę. Jest to model polecany pracowniom krawieckim, ale też bardziej zaawansowanym użytkownikom domowym. Model ten jest przystosowany do szycia dzianin, jedwabiu, a nawet koców.

Taki szeroki zakres maszyna ma dzięki regulacji transportu zróżnicowanego do przesuwania tkanin, oraz regulowanemu dociskowi stopki, która jest mocowana za pomocą zatrzasku. Szerokość ściegu można regulować w zakresie od 3 mm do 5 mm.

W tym modelu, bez zmiany płytki ściegowej, możemy wykonać ścieg rolujący (tzw. mereżka), a barwny system nawlekania nici gwarantuje ich szybką i wygodna zmianę. Jest tu także wbudowany nożyk do obcinania nitek, który użytkownik może samodzielnie włączyć lub wyłączyć, według upodobania.

Z dodatkowego wyposażenia należy wymienić stopkę do ściegu krytego, do wszywania koralików i pereł, 2 stopki do wszywania wypustki o rozmiarach 3 i 4,5 mm, a także prowadnicę do równoległego prowadzenia ściegów. Maszyna wśród użytkowników cieszy się bardzo dobra opinią i to zarówno tych poczatkujących jak i profesjonalistów. Jest ona prosta w obsłudze, a model jest lepszy i solidniejszy nawet od droższych owerloków.

 

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (41 votes, average: 4.76 out of 5)
Loading...